Čo všetko je potrebné pripraviť?
Často sa nás mamičky pýtate, čo všetko budete potrebovať pripraviť pre bábätko. Hlavne, keď očakávate prvé dieťatko a tie skúsenosti ešte nie sú, pomôžeme vám, aby ste sa zorientovali a pripravili si vlastný zoznam vecičiek.
K najväčším položkám, ale dosť dôležitým, patria kočík, autosedačka, detská postieľka… Keďže sú to asi aj najdrahšie položky, venujte im dobrú pozornosť. Vyberajte si nielen podľa ceny, ale aj podľa funkčnosti. V našom obchodíku ponúkame na predaj šikovné kočíky v 3-kombináciách za najlepšie ceny.. Články o nami ponúkaných kočíkoch a ich bližší popis nájdete tu:
https://pidimini.sk/predstavujeme-sikovne-kociky-rafpol-largo/
https://pidimini.sk/kombinovane-kociky-white-lux/
Musíte si sami dobre premyslieť organizáciu činností okolo bábätka, podľa svojich možností, či už finančných, ale aj priestorových. To znamená, kde bude bábätko spať, zo začiatku, kde budete bábätko kúpať, prebaľovať, obliekať a pod.. Či budete mať priestor napr. na detskú komodu, podľa toho kupujete aj prebaľovaciu podložku.. Prebaľovaciu podložku môžete dať aj na postieľku- rozdiel je v tom, že pokiaľ budete mať komodu na prebaľovanie, stačí vám podložka s mäkkým spodkom. Pokiaľ budete dávať prebaľovaciu podložku na postieľku, potrebujete s tvrdým spodkom. Možností je naozaj veľa a záleží len na vás, ako si to naplánujete organizačne.
Ako som to riešila ja
Napíšem vám, ako som to riešila ja pri mojej dcére. Zo začiatku sme ešte bývali v byte, takže priestor väčšina z nás pozná, na rozťahovanie sa nie je dosť miesta.. V spálni pri posteli som mala malú skrinku so štyrmi šuflíkmi, kde som mala vždy aktuálne oblečenie pre bábätko – bodyčka, overaliky, dupačky, košieľky, ponožky, čiapočky… na skrinke som mala pripravené drobnosti, ktoré sme používali každý deň – vatové tyčinky, gazové štvorčeky, lieh na dezinfekciu, kefa s hrebienkom, manikúrové nožničky, olejček na masáž bábätka, sterilnú vodičku, očné čistiace kvapky.. pri skrinke, asi 0,5m od našej postele, bola detská postieľka. Na postieľke som mala položený prebaľovací montovací pult. Pod ním som mala pripravené plienočky. Bábätku zo začiatku stačí pol postieľky :-).. Pri postieľke som mala pohodlné kreslo na dojčenie.
Kúpanie som riešila v kúpeľni, otec mi vyrezal na vaňu jednu dosku, zospodu ktorej bola ešte taká upevňovacia lišta – aby doska nespadla do vane.. Na nej bola vanička. Svoju dcéru som zo začiatku kúpala každý deň. Prečo? Aby bola spokojná 🙂 Plávala vo vode niekoľko mesiacov, pre bábätko je voda prirodzená a príjemná. Na skúšanie vody som používala len svoju ruku a vlastný pocit. To isté doporučujem aj vám, ak chcete používať teplomer do vaničky, tak ho používajte, ale len orientačne… nečudujte sa, že vám bábätko bude plakať, keď ho namočíte zrazu do horúcej vody. Pokožka bábätka je jemnučká, myslite na to… Po okúpaní som bábätko preniesla v osuške do spálne, v ktorej som zabezpečila teplo.. Bábätko som poutierala, pomasírovala, poobliekala, nadojčila a takto spokojné uložila do postieľky na nočný spánok.. V noci sa zobudila 1 – 2x na dojčenie, takže sa nemôžem sťažovať 🙂 Najlepším merítkom toho, či robím veci dobre, bolo vidieť, že je spokojná a že prospieva svojím tempom…
Konkrétne k výbavičke
Kočík, autosedačka
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/babylux/
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/bebetto/
Spanie, izbička
Detská postieľka, prebaľovací pult – alebo nástavec na prebaľovanie
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/detsky-nabytok/detske-postielky/
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/detsky-nabytok/podlozky/detske-prebalovacie-pulty/
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/detsky-nabytok/podlozky/nastavec-na-prebalovanie/
Do detskej postieľky prikupujete:
– matrac, prestieradlo na matrac, výplne – vankúš a perinka, obliečky – vankúš a perinka. V súčasnosti sú veľmi obľúbenými doplnkami aj baldachýn na postieľku a mantinel, ktorý chráni bábätko pred buchnutím sa, keď sa začne v postieľke pohybovať. Veľmi obľúbené sú teraz aj hniezdočka pre bábätká, ktoré sú šikovné napr. aj preto, že ich ľahko premiestnite napr. na gauč, a bábätko sa vám nezgúľa. Alebo si ho môžete dať do postele, budete sa cítiť lepšie, že bábätko v noci nepritlačíte, pokiaľ sa rozhodnete spať s bábätkom v posteli.
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/dojcenske-potreby/zavinovacky/hniezdocka-pre-babatka/
Štandardná veľkosť postieľky a teda aj matraca je 120 x 60cm. Matrace dnes kúpite od výmyslu sveta.. Vyberte si :o) Táto téma je hodná jedného celého článku, takže sa nebudeme rozpisovať.
Štandardné veľkosti výplní vankúš a perinka do postieľku sú dve 120 x 60 a 135 x 100cm.. Podľa toho, pre aký rozmer výplní sa rozhodnete, budete ďalej kupovať aj obliečky na vankúš a perinku, nezabudnite 🙂
Súpravy do postieľky
Môžete si vybrať z naozaj širokej ponuky 2 – 11-dielnych súprav do postieľok.
2- dielne súpravy obsahujú: obliečka na vankúš a perinku
3- dielne súpravy: obliečka na vankúš a perinku, mantinel
5- dielne súpravy: obliečka na vankúš a perinku, mantinel, výplne vankúš a perinka
6- dielne súpravy: plus prestieradlo ( je potrebné pozrieť aj aký rozmer prestieradla je v konkrétnej súprave)
7-dielne súpravy: obliečka na vankúš a perinku, mantinel, výplne vankúš a perinka, baldachýn, držiak na baldachýn
11-dielne súpravy: obliečka na vankúš a perinku, mantinel, výplne vankúš a perinka, baldachýn, držiak na baldachýn, prestieradlo, zavinovačka, vreckár, volániky pod matrac.
https://pidimini.sk/kategoria-produktu/dojcenske-potreby/supravy-do-postielky/
Kúpanie
-vanička, osušky (aspoň 3 – 4 ks), mydielko, pokiaľ chcete, tak môžete vyskúšať aj lehátko do vaničky. Zase, premyslite si, kde budete bábätko kúpať. My sme mali cez vaňu dosku – istenú, a na nej vaničku. Niektoré mamičky si kúpia prebaľovací pult, kde je aj vanička s výpustňou a kúpu bábätko v spálni. Je to na vás, ako si to zorganizujete.
Kŕmenie
- pokiaľ budete dojčiť, tak nepotrebujete nič. Pokiaľ z nejakých vážnych dôvodov nebudete môcť dojčiť, alebo budete mať problémy (doporučujem zavolať si laktačnú poradkyňu, stojí to za to), budete potrebovať vecí omnoho viac. V dnešnej dobe sa často stretávam s tým, že mamičky majú problém s dojčením.. A je mi veľmi ľúto, že tieto problémy si donesú mamičky domov z nemocnice, po pôrode. Celá táto téma je ale na dlhšie, tu by som chcela len v skratke – nedajte sa, pýtajte si dieťa na dojčenie, mliečko sa vám rozbehne, len musí byť ponúkané… A ak aj sa vám z nejakých dôvodov zo začiatku nebude dariť, nevzdávajte to hneď! Trochu starostí na začiatku stojí za to prekonať, ako by ste mali ešte niekoľko mesiacov potom riešiť nočné vstávanie pripravovaním umelého mliečka, sterilizovanie fľašiek, cumlíkov atď…Nehovoriac o tom, že materské mlieko je to najlepšie, čo môžete svojmu dieťaťu dať. Dojčenie vyrieši každý problém, či už sú to upchaté vetry, alebo rast zúbkov, horúčka… Vedeli ste, že materské mliečko obsahuje aj napr. aj látky, ktoré utlmujú bolesť?
- pokiaľ nebudete dojčiť, potrebujete fľašky, zo začiatku stačí malá, neskôr väčšia, cumlíky (majú rôzne veľkosti dierok), nádobu na sterilizovanie, kefu na fľaše a cumlík, ohrievač fliaš, vhodný je aj stojan na odkvapkávanie. Kým je bábätko malé, je vhodné udržiavať tieto veci sterilné, ale netreba to preháňať 🙂 . Sušené mliečko – vybavte sa veeeľkou trpezlivosťou, nie každé umelé mliečko musí vášmu bábätku vyhovovať. Nehovoriac o tom, že to nestojí práve málo peňazí.
V dnešnej dobe je naozaj veľa možností, ako sa dá pomôcť mamičkám, aby svoje dieťa dojčili. Nedojčiť, lebo …. milión výhovoriek, milión klamných vysvetlení a ospravedlňovaní samých pred sebou, je tá najjednoduchšia cesta pre vás, ale určite nie tá najsprávnejšia pre vaše dieťa.. Naša dcéra sa narodila predčasne, kým sme sa dostali domov z nemocnice a kým som ju prvýkrát priložila na prsník, prešlo päť týždňov. Samozrejme, prišla domov naučená piť z fľaše, nevedela sa prisať. Týždeň som sa snažila prikladať ju, ale neprisala sa. Zavolala som si laktačnú poradkyňu domov a veľmi nám pomohla. Už od druhého dňa jej odchodu, som malú naplno dojčila. Aj po takom dlhom čase, veľmi som chcela a podarilo sa. Asi po mesiaci dojčenia sa upravila aj tvorba mlieka, prispôsobila sa potrebám dieťaťa.
Oblečenie a textil
Väčšina detí po narodení meria cca 50 cm. Takže do pôrodnice môžete kupovať veľkosť 50. Ostatné by som kupovala od veľkosti 56, pokiaľ nebudete mať maličké bábätko, či už predčasniatko, alebo bábätko narodené s nízkou pôrodnou váhou. To neviete, čiže s veľkosťou 56 nič nepokazíte a v prípade, že vaše bábo bude mini, tak mu oblečenie dokúpite u nás, v Pidi Mini :-), kde ponúkame veľkosti oblečenia pre bábätká od čísla 44. A do veľkosti 56 dorastie 🙂
- body 6x, kabátik 4x, dupačky 4x, overal na spanie 3x, polodupačky 3x, ponožky, čiapočka bavlnená (na začiatok stačí, postupne budete dokupovať :-))
- na vonku teplejší overalik 2x (resp. podľa počasia)
- bavlnené plienky aspoň 20 ( budete používať na odgrgnutie, pod bábätko do postieľky pod hlavičku ) do kočíka, na tienenie, v lete sa zíde na prekrytie a pod.
- deka (podľa počasia tenšia, alebo hrubšia)
- zavinovačka ( 2-3x )
- osušky 4x, alebo 2x osuška a na začiatok doporučujem 2x bavlnená, alebo ešte lepšie bambusová osuška. Je jemnejšia ako froté a výborne saje.
- ortopedické nohavičky – stačia vám, pokiaľ ich doporučí ortopéd pri kontrole kĺbových jadierok
- jednorazové plienky ( doporučujem DADA, ktoré sami máme vyskúšané ako výborné a máme ich aj v ponuke v obchodíku). Pokiaľ by ste uvažovali o látkových plienkach namiesto jednorázových, netreba sa toho báť, tiež sme používali, asi od 4 mesiacov. Tu je potrebné si čo to o tom prečítať a je to skvelá voľba s ohľadom na životné prostredie. Na noc som ale vždy používala jednorázovky.
Ostatné
- manikúrové detské nožničky, kefa a hrebienok, odsávačka hlienov (doporučujem odsávačku na vysávač, rýchla manipulácia s efektom, netreba sa toho báť), detský olej – výborný je marhuľový, mandľový, olivový, krém proti zapareninám ( bola som spokojná s Bepanthenom, ktorý nielenže odpudzuje vodu, ale aj preliečuje ) lieh na dezinfekciu, gazové štvorčeky, vatové tyčinky, teplomer na meranie teploty dieťaťa, očné kvapky – také len na prečistenie očka.
- vlhčené obrúsky doporučujem používať len mimo domu, doma bábätku pokakaný zadoček umyte s mydielkom pod vodou. Myslite na to, že vlhčené obrúsky sú napustené chémiou a vo väčšine prípadov nie plienky, ale práve používanie vlhčených obrúskov môže u bábätka spôsobovať začervenaný zadoček, vyrážky.
- prebaľovacia podložka (na cesty k lekárke a mimo domu)
Môžete zvážiť aj používanie monitora dychu. Jedná sa o senzorickú podložku, ktorá monitoruje dýchanie bábätka. Monitor dychu si môžete zakúpiť nový (u nás Babysense II – 2 podložkový stojí 108 €), alebo si môžete monitor dychu prenajať, napr. aj u nás ( bližšie info https://pidimini.sk/prenajom-monitorov-dychu/)
Myslím, že to na začiatok stačí. Postupne si už dokúpite zvyšok, podľa vlastných potrieb a potrieb bábätka. V dnešnej dobe sú k dispozícii produkty , že si človek nevie vybrať :o) Preto sa nás v prípade otázok spokojne obráťte, radi vám so všetkým pomôžeme !