Ponúkame na prenájom monitory dychu značky Babysense. Tieto monitory sú uznané ako zdravotnícka pomôcka Ministerstvom zdravotníctva SR a využívajú ich aj v pôrodniciach. Monitor dychu vám privezieme domov, alebo na miesto určenia, podľa dohody.

Prenájom: 6 € / mesiac. Doba prenájmu sa doporučuje aspoň na 6 mesiacov od narodenia bábätka.

Monitory dychu dnes spoľahlivo pomáhajú predchádzať syndrómu náhleho úmrtia u detí. Tento syndróm nemá stále žiadne vysvetlenie pôvodu  a môže nastať aj u zdravých detí. Syndróm náhleho úmrtia detí súvisí s náhlou zástavou dýchania – monitor dychu slúži na upozornenie, ak takáto situácia nastane. Pri rýchlej prvej pomoci môžete dieťatko zachrániť.

Mám záujem o prenájom

Monitoru dychu sa doporučuje používať aspoň počas prvých 6 mesiacoch bábätka a dlhšie. Monitor dychu je podložka, ktorá sa dáva dieťaťu do postieľky pod matrac. Funguje ako senzor pohybu – keď sa zastaví dýchanie, dieťa sa prestane hýbať (hrudník sa prestane hýbať) a podložka začne hlasno pískať.

Čo robiť v taký čas? Nezľaknite sa, niekedy sa stane, že ide iba o “planý poplach”, keď sa spomalí dýchanie bábätka, podložka nezachytí pohyb hrudníka a spustí alarm. Najprv je potrebné aby ste zistili, či dieťa dýcha. Vypnite alarm. Ak zistíte, že dieťa nedýcha, začnite s prvou pomocou.

1. Skontrolujte dýchanie dieťatka

Priložte ucho k jeho ústam, ruku položte na bruško. Skúste ho jemne poštipnúť, poštekliť, prehovorte na neho. Pokiaľ nevykazuje žiadne známky reakcie, je dieťatko v bezvedomí.V takejto situácii je extrémne dôležité, aby ste zachovali chladnú hlavu. Práve od toho môže závisieť, že bude vaše bábätko čoskoro v poriadku.

2. Spriechodnite dýchacie cesty

Položte dieťatko na tvrdú podložku a otvorte mu ústočká. Skontrolujte, či nemá niečo zakliesnené v ústnej dutine, či hrdle. Pokiaľ áno, snažte sa predmet vytiahnuť čo možno najjemnejšie, aby nezapadol ešte hlbšie do krku. Práve z tohto dôvodu nezakláňajte hlavu dieťatka. Hrozí tým riziko, že by sa mohol posunúť hlbšie do hrdla a jeho odstránenie by sa značne skomplikovalo.

3. Začnite s umelým dýchaním

Keď ste odstránili všetko, čo by mohlo brániť dieťatku v dýchaní, pristúpte k umelému dýchaniu. Najprv položte dieťatko na tvrdú podložku. Pokiaľ ide o novonarodené bábätko, nadýchnite sa a obkoleste svojimi ústami jeho nos aj ústa. Pokiaľ už ide o väčšie dieťatko a tento spôsob nie je možný, stačí keď ústami obkolesíte len jeho ústočká. Pri novorodenom bábätku najprv začnite úvodnými vdychmi a to 5x tak, aby ste videli, že sa mu dvíha hrudník.

Potom položte 2 prsty do stredu hrudnej kosti, asi 1,5 cm pod pomyselnou spojnicou prsných bradaviek a stlačte 3x. Po tejto sérii už vdychujte len 1x do úst a znova stláčajte 3x hrudník novorodeniatka. Hrudník stláčajte asi do 1/3 hĺbky hrudníka. Takýto postup oživovania použite pri novorodenom bábätku, to je do 28 dní jeho života.

Pokiaľ ide o bábätko staršie ako 1 mesiac, po uložení na tvrdú podložku mu zakloňte hlavu. Počet vdýchnutí v jednotlivých sériách je dvojnásobný ako u novorodenca. To znamená, že začnite rovnako 5 vdychmi a následne stlačte 30x hrudník. Potom už pokračujte len vdýchnutím 2x do úst a znova 30x stláčanie hrudníka. Pri dieťatku staršom ako 1 rok už nestláčajte hrudník len dvomi prstami, ale celou hranou jednej dlane. Samozrejme treba brať ohľad na to, že sila, ktorú vynaložíte na stlačenie hrudníka do 1/3 bude menšia, keďže ide predsa len o dieťatko. Frekvencia stláčania hrudníka musí byť minimálne 100x za minútu.

4. Zavolajte záchrannú službu

Približne po 1 minúte vykonávania umelého dýchania, zavolajte zdravotnú záchrannú službu (112, 155). Pokiaľ je však s vami ďalšia dospelá osoba, je ideálne, ak je záchranná služba zavolaná skôr.

5. Uloženie do stabilizovanej polohy

keď už sa vám podarí, že dieťatko začne samé dýchať, ale stále nereaguje a zostáva v bezvedomí, uložte ho do stabilizovanej polohy. Pri dieťatku stačí, keď ho uložíte na bok a podopriete vankúšom, aby sa neprevalilo naspäť na chrbát.

Potom už  len treba počkať na príchod rýchlej zdravotnej služby.

Mám záujem o prenájom